Všechny produkty značky Grabenwerkstatt

NOVÉ HVĚZDY VE WACHAU! 

WWW.GRABENWERKSTATT.AT

Ve vinařství Grabenwerkstatt - posledním z nově vzniklých vinařství ve Wachau vznikají vína, která nemají obdoby... .

Přesto, že Albarelo projekt stojí na "nadupaném" portfoliu italských vinařství, najdete v něm i nově vzniklé, menší projekty z ostatních zemí a regionů, které jsou nám blízké. Dlouhodobě jsme hledali vinařství v rakouském Wachau, které "vybočuje z řady" a které odpovídá kritériím výběru našich partnerů. V oblíbeném a žádaném regionu, kdy jedno vinařství z Wachau zastupuje v ČR i několik dovozců, je prakticky nemožné takové vinařství najít. Na jaře tohoto roku ale vydal Falstaff ročenku Federspiel cup 2020 a hned za Pragerem a Alzingerem se umístilo naprosto neznámé vinařství - Grabenwerkstatt. 

Když jsme začali číst příběh dvou mladých a na svůj věk neuvěřitelně zkušených kamarádů, kteří objeli vinařský svět, kteří mají poslední, starou vinici na západě údolí Wachau 7km od Dunaje, kde okolí připomíná spíše Šumavu, než vinařský region a jejichž první ročník vznikl v domě rodičů v garáži, bylo jasné, že toto je vinařství, které musíme navštívit hned jak se znovu otevřou hranice. 

Návštěva vinařství naprosto předčila všechna očekávání!

V kostce asi takto:

Grabenwerkstatt je poslední z nově vzniklých vinařství ve Wachau.

Kromě špičkových a starých vinic (průměrné stáří vinic je 80 let) ve Spitzu, jako jsou Kalkofen, Bruck, Shon, patří vinařství i poslední a nejzápadnější vinice údolí a celého Rakouska poloha Trenning.

Vinařství pracuje pouze ručně a naturálně v biodynamickém režimu, přesto ve vinařství vznikají vína, která jsou sice individuální a originální, ale pořád hodně klasická. 

První ročníky vznikaly v garáži rodinného domu, avšak od ročníku 2020 kvasila vína už v naprosto nově postaveném vinařství. Pro zajímavost, nové vinařství se nachází ve vesnici Trandorf 7km od Dunaje, kde oba vinaři bydlí a jedná se také o jediné vinařství v této vesnici. 

Franz a Michael jsou mladí, neuvěřitelně talentovaní a na svůj věk také velmi zkušení chlapi, kteří pracovali ve vinařství velkých jmen. Za zmínku stojí např. Burklin Wolf ve Pfalzu, Franz Hirzberger, Domaine Wachau... .

Téměř všechny vinice leží ve vyšších a dobře "ventilovaných" polohách (ze západu to dost fouká). Navíc většina vinic je tady už relativně daleko od Dunaje. Díky těmto podmínkám a selektivnímu sběru ve vlnách se sbírají pouze perfektně vyzrálé (ve všech fázích) a zdravé hrozny, které nejsou napadené botrytidou. 

Lisuje se celý hrozen, spontánní kvašení a celá vinifikace v nerezu. Bez čiření, filtrace, minimum síry po prokvašení. 

Vína berou dech a jediná jejich nevýhoda je, že je jich málo! Celá naše alokace v ročníku 2019 byla 120 lahví a vína jsou samozřejmě už skoro všechna pryč. Velká část produkce je dopředu zarezervovaná pro top rakouské restaurace a pár šťastlivců v zahraničí. :-)

Celkově je Grabenwerkstatt ještě na úplném začátku, ale je to určitě vinařství, o kterém ještě hodně uslyšíme!

Na zdraví! 

2 produktů.

Zobrazení 1-2 z 2 položek
V roce 2020 se Federspiel z vinařství Grabenwerkstatt umístil v soutěži Falstaff Federspiel Trophy jako 4. nejlepší Veltlín vůbec.  Klasický,...
793,00 Kč
V roce 2020 se Federspiel z vinařství Grabenwerkstatt umístil v soutěži Falstaff Federspiel Trophy jako 4. nejlepší Veltlín vůbec.  Klasický,...
Precizní a vybroušený, ukázkový Rieslng smaragd té nejvyšší kvality z nejzápadnějšího svahu v údolí Wachau a celém Rakousku.  Víno ve velmi...
1 999,00 Kč
Precizní a vybroušený, ukázkový Rieslng smaragd té nejvyšší kvality z nejzápadnějšího svahu v údolí Wachau a celém Rakousku.  Víno ve velmi...
close Nákupní košík